The Grammy Nominations 2019 - get the full list of nominees

The 2019 Grammy nominees were announced this morning for the ceremony which will take place on February 10th at The Staples Center in Los Angeles. I've included the complete list below, but in case you don't want to go through all of the BS, I'll highlight a few Radio 104.5 relevant categories in advance:

*spoiler alert - once again, the Recording Academy has failed....

BEST ALTERNATIVE MUSIC ALBUM

  • Arctic Monkeys 'Tranquility Base Hotel & Casino'
  • Beck - Colors
  • Bjork - Utopia
  • David Byrne 'American Utopia'
  • St. Vincent 'Masseduction'

BEST ROCK ALBUM

  • Alice In Chains 'Rainier Fog'
  • Fall Out Boy 'MANIA'
  • Ghost 'Prequelle'
  • Greta Van Fleet 'From the Fires'
  • Weezer 'Pacific Daydream'


General Field

Category 1 - Record Of The Year

(Award to the Artist and to the Producer(s), Recording Engineer(s) and/or Mixer(s) and mastering engineer(s), if other than the artist.)

• I Like It

      Cardi B, Bad Bunny & J Balvin

      Invincible, JWhiteDidIt, Craig Kallman & Tainy, producers; Leslie Brathwaite & Evan LaRay, engineers/mixers; Colin Leonard, mastering engineer

      Track from: Invasion Of Privacy

• The Joke

      Brandi Carlile

      Dave Cobb & Shooter Jennings, producers; Tom Elmhirst & Eddie Spear, engineers/mixers; Pete Lyman, mastering engineer

      Track from: By The Way, I Forgive You

• This Is America

      Childish Gambino

      Donald Glover & Ludwig Goransson, producers; Derek “MixedByAli” Ali & Riley Mackin, engineers/mixers; Mike Bozzi, mastering engineer

• God's Plan

      Drake

      Boi-1Da, Cardo & Young Exclusive, producers; Noel Cadastre, Noel "Gadget" Campbell & Noah Shebib, engineers/mixers; Chris Athens, mastering engineer

• Shallow

      Lady Gaga & Bradley Cooper

      Lady Gaga & Benjamin Rice, producers; Tom Elmhirst, engineer/mixer; Randy Merrill, mastering engineer

• All The Stars

      Kendrick Lamar & SZA

      Al Shux & Sounwave, producers; Sam Ricci & Matt Schaeffer, engineers/mixers; Mike Bozzi, mastering engineer

      Track from: Black Panther The Album Music From And Inspired By

• Rockstar

      Post Malone Featuring 21 Savage

      Louis Bell & Tank God, producers; Louis Bell & Manny Marroquin, engineers/mixers; Mike Bozzi, mastering engineer

• The Middle

      Zedd, Maren Morris & Grey

      Grey, Monsters & Strangerz & Zedd, producers; Grey, Tom Morris, Ryan Shanahan & Zedd, engineers/mixers; Mike Marsh, mastering engineer

General Field

Category 2 - Album Of The Year

(Award to Artist(s) and to Featured Artist(s), Songwriter(s) of new material, Producer(s), Recording Engineer(s), Mixer(s) and Mastering Engineer(s) credited with at least 33% playing time of the album, if other than Artist.)

• Invasion Of Privacy

      Cardi B

      Leslie Brathwaite & Evan LaRay, engineers/mixers; Belcalis Almanzar & Jorden Thorpe, songwriters; Colin Leonard, mastering engineer

• By The Way, I Forgive You

      Brandi Carlile

      Dave Cobb & Shooter Jennings, producers; Dave Cobb & Eddie Spear, engineers/mixers; Brandi Carlile, Phil Hanseroth & Tim Hanseroth, songwriters; Pete Lyman, mastering engineer

• Scorpion

      Drake

      Noel Cadastre, Noel "Gadget" Campbell & Noah Shebib, engineers/mixers; Aubrey Graham & Noah Shebib, songwriters; Chris Athens, mastering engineer

• H.E.R.

      H.E.R.

      Darhyl “Hey DJ” Camper Jr, H.E.R. & Jeff Robinson, producers; Miki Tsutsumi, engineer/mixer; Darhyl Camper Jr & H.E.R., songwriters; Dave Kutch, mastering engineer

• Beerbongs & Bentleys

      Post Malone

      Louis Bell & Post Malone, producers; Louis Bell & Manny Marroquin, engineers/mixers; Louis Bell & Austin Post, songwriters; Mike Bozzi, mastering engineer

• Dirty Computer

      Janelle Monáe

      Chuck Lightning & Janelle Monáe Robinson & Nate "Rocket" Wonder, producers; Mick Guzauski, Janelle Monáe Robinson & Nate "Rocket" Wonder, engineers/mixers; Nathaniel Irvin III, Charles Joseph II, Taylor Parks & Janelle Monáe Robinson, songwriters; Dave Kutch, mastering engineer

• Golden Hour

      Kacey Musgraves

      Ian Fitchuk, Kacey Musgraves & Daniel Tashian, producers; Craig Alvin & Shawn Everett, engineers/mixers; Ian Fitchuk, Kacey Musgraves & Daniel Tashian, songwriters; Greg Calbi & Steve Fallone, mastering engineers

• Black Panther: The Album, Music From And Inspired By

      (Various Artists)

      Kendrick Lamar, featured artist; Kendrick Duckworth & Sounwave, producers; Matt Schaeffer, engineer/mixer; Kendrick Duckworth & Mark Spears, songwriters; Mike Bozzi, mastering engineer

General Field

Category 3 - Song Of The Year

(A Songwriter(s) Award. A song is eligible if it was first released or if it first achieved prominence during the Eligibility Year. (Artist names appear in parentheses.) Singles or Tracks only.)

• All The Stars

      Kendrick Duckworth, Solána Rowe, Al Shuckburgh, Mark Spears & Anthony Tiffith, songwriters (Kendrick Lamar & SZA)

      Track from: Black Panther The Album Music From And Inspired By

• Boo'd Up

      Larrance Dopson, Joelle James, Ella Mai & Dijon McFarlane, songwriters (Ella Mai)

      Track from: Ready

• God's Plan

      Aubrey Graham, Daveon Jackson, Brock Korsan, Ron LaTour, Matthew Samuels & Noah Shebib, songwriters (Drake)

• In My Blood

      Teddy Geiger, Scott Harris, Shawn Mendes & Geoffrey Warburton, songwriters (Shawn Mendes)

      Track from: Shawn Mendes

• The Joke

      Brandi Carlile, Dave Cobb, Phil Hanseroth & Tim Hanseroth, songwriters (Brandi Carlile)

      Track from: By The Way, I Forgive You

• The Middle

      Sarah Aarons, Jordan K. Johnson, Stefan Johnson, Marcus Lomax, Kyle Trewartha, Michael Trewartha & Anton Zaslavski, songwriters (Zedd, Maren Morris & Grey)

• Shallow

      Lady Gaga, Mark Ronson, Anthony Rossomando & Andrew Wyatt, songwriters (Lady Gaga & Bradley Cooper)

• This Is America

      Donald Glover & Ludwig Goransson, songwriters (Childish Gambino)

General Field

Category 4 - Best New Artist

(An artist will be considered for Best New Artist if their eligibility year release/s achieved a breakthrough into the public consciousness and notably impacted the musical landscape.)

• Chloe x Halle

• Luke Combs

• Greta Van Fleet

• H.E.R.

• Dua Lipa

      Track from: Dua Lipa

• Margo Price

• Bebe Rexha

• Jorja Smith

Field 1 - Pop

Category 5 - Best Pop Solo Performance

(For new vocal or instrumental pop recordings. Singles or Tracks only.)

• Colors

      Beck

      Track from: Colors

• Havana (Live)

      Camila Cabello

• God Is A Woman

      Ariana Grande

• Joanne (Where Do You Think You're Goin'?)

      Lady Gaga

• Better Now

      Post Malone

Field 1 - Pop

Category 6 - Best Pop Duo/Group Performance

(For new vocal or instrumental duo/group or collaborative pop recordings. Singles or Tracks only.)

• Fall In Line

      Christina Aguilera Featuring Demi Lovato

      Track from: Liberation

• Don't Go Breaking My Heart

      Backstreet Boys

• 'S Wonderful

      Tony Bennett & Diana Krall

      Track from: Love Is Here To Stay

• Shallow

      Lady Gaga & Bradley Cooper

• Girls Like You

      Maroon 5 Featuring Cardi B

      Track from: Red Pill Blues

• Say Something

      Justin Timberlake Featuring Chris Stapleton

• The Middle

      Zedd, Maren Morris & Grey

Field 1 - Pop

Category 7 - Best Traditional Pop Vocal Album

(For albums containing at least 51% playing time of new traditional pop recordings.)

• Love Is Here To Stay

      Tony Bennett & Diana Krall

• My Way

      Willie Nelson

• Nat "King" Cole & Me

      Gregory Porter

• Standards (Deluxe)

      Seal

• The Music...The Mem'ries...The Magic!

      Barbra Streisand

Field 1 - Pop

Category 8 - Best Pop Vocal Album

(For albums containing at least 51% playing time of new vocal pop recordings.)

• Camila

      Camila Cabello

• Meaning Of Life

      Kelly Clarkson

• Sweetener

      Ariana Grande

• Shawn Mendes

      Shawn Mendes

• Beautiful Trauma

      P!nk

• Reputation

      Taylor Swift

Field 2 - Dance/Electronic Music

Category 9 - Best Dance Recording

(For solo, duo, group or collaborative performances. Vocal or Instrumental. Singles or tracks only.)

• Northern Soul

      Above & Beyond Featuring Richard Bedford

      Above & Beyond, producers; Above & Beyond, mixers

• Ultimatum

      Disclosure (Featuring Fatoumata Diawara)

      Guy Lawrence & Howard Lawrence, producers; Guy Lawrence, mixer

• Losing It

      Fisher

      Paul Nicholas Fisher, producer; Kevin Granger, mixer

• Electricity

      Silk City & Dua Lipa Featuring Diplo & Mark Ronson

      Silk City, producers; Josh Gudwin, mixer

• Ghost Voices

      Virtual Self

      Porter Robinson, producer; Porter Robinson, mixer

Field 2 - Dance/Electronic Music

Category 10 - Best Dance/Electronic Album

(For vocal or instrumental albums. Albums only.)

• Singularity

      Jon Hopkins

• Woman Worldwide

      Justice

• Treehouse

      Sofi Tukker

• Oil Of Every Pearl's Un-Insides

      SOPHIE

• Lune Rouge

      TOKiMONSTA

Field 3 - Contemporary Instrumental Music

Category 11 - Best Contemporary Instrumental Album

(For albums containing approximately 51% or more playing time of instrumental material. For albums containing at least 51% playing time of new recordings.)

• The Emancipation Procrastination

      Christian Scott aTunde Adjuah

• Steve Gadd Band

      Steve Gadd Band

• Modern Lore

      Julian Lage

• Laid Black

      Marcus Miller

• Protocol 4

      Simon Phillips

Field 4 - Rock

Category 12 - Best Rock Performance

(For new vocal or instrumental solo, duo/group or collaborative rock recordings.)

• Four Out Of Five

      Arctic Monkeys

      Track from: Tranquility Base Hotel + Casino

• When Bad Does Good

      Chris Cornell

• Made An America

      THE FEVER 333

      Track from: Made An America

• Highway Tune

      Greta Van Fleet

• Uncomfortable

      Halestorm

      Track from: Vicious

Field 4 - Rock

Category 13 - Best Metal Performance

(For new vocal or instrumental solo, duo/group or collaborative metal recordings.)

• Condemned To The Gallows

      Between The Buried And Me

• Honeycomb

      Deafheaven

• Electric Messiah

      High On Fire

      Track from: Electric Messiah

• Betrayer

      Trivium

      Track from: The Sin And The Sentence

• On My Teeth

      Underoath

      Track from: Erase Me

Field 4 - Rock

Category 14 - Best Rock Song

(A Songwriter(s) Award. Includes Rock, Hard Rock and Metal songs. A song is eligible if it was first released or if it first achieved prominence during the Eligibility Year. (Artist names appear in parentheses.) Singles or Tracks only.)

• Black Smoke Rising

      Jacob Thomas Kiszka, Joshua Michael Kiszka, Samuel Francis Kiszka & Daniel Robert Wagner, songwriters (Greta Van Fleet)

• Jumpsuit

      Tyler Joseph, songwriter (Twenty One Pilots)

• MANTRA

      Jordan Fish, Matthew Kean, Lee Malia, Matthew Nicholls & Oliver Sykes, songwriters (Bring Me The Horizon)

• Masseduction

      Jack Antonoff & Annie Clark, songwriters (St. Vincent)

      Track from: Masseduction

• Rats

      Tom Dalgety & A Ghoul Writer, songwriters (Ghost)

      Track from: Prequelle

Field 4 - Rock

Category 15 - Best Rock Album

(For albums containing at least 51% playing time of new rock, hard rock or metal recordings.)

• Rainier Fog

      Alice In Chains

• M A  N   I    A

      Fall Out Boy

• Prequelle

      Ghost

• From The Fires

      Greta Van Fleet

• Pacific Daydream

      Weezer

Field 5 - Alternative

Category 16 - Best Alternative Music Album

(Vocal or Instrumental.)

• Tranquility Base Hotel + Casino

      Arctic Monkeys

• Colors

      Beck

• Utopia

      Björk

• American Utopia

      David Byrne

• Masseduction

      St. Vincent

Field 6 - R&B

Category 17 - Best R&B Performance

(For new vocal or instrumental R&B recordings.)

• Long As I Live

      Toni Braxton

• Summer

      The Carters

      Track from: Everything Is Love

• Y O Y

      Lalah Hathaway

      Track from: Honestly

• Best Part

      H.E.R. Featuring Daniel Caesar

      Track from: H.E.R.

• First Began

      PJ Morton

      Track from: Gumbo Unplugged (Live)

Field 6 - R&B

Category 18 - Best Traditional R&B Performance

(For new vocal or instrumental traditional R&B recordings.)

• Bet Ain't Worth The Hand

      Leon Bridges

      Track from: Good Thing

• Don't Fall Apart On Me Tonight

      Bettye LaVette

      Track from: Things Have Changed

• Honest

      MAJOR.

• How Deep Is Your Love

      PJ Morton Featuring Yebba

      Track from: Gumbo Unplugged (Live)

• Made For Love

      Charlie Wilson Featuring Lalah Hathaway

      Track from: In It To Win It

Field 6 - R&B

Category 19 - Best R&B Song

(A Songwriter(s) Award. A song is eligible if it was first released or if it first achieved prominence during the Eligibility Year. (Artist names appear in parentheses.) Singles or Tracks only.)

• Boo'd Up

      Larrance Dopson, Joelle James, Ella Mai & Dijon McFarlane, songwriters (Ella Mai)

      Track from: Ready

• Come Through And Chill

      Jermaine Cole, Miguel Pimentel & Salaam Remi, songwriters (Miguel Featuring J. Cole & Salaam Remi)

      Track from: War & Leisure

• Feels Like Summer

      Donald Glover & Ludwig Goransson, songwriters (Childish Gambino)

• Focus

      Darhyl Camper Jr, H.E.R. & Justin Love, songwriters (H.E.R.)

      Track from: H.E.R.

• Long As I Live

      Paul Boutin, Toni Braxton & Antonio Dixon, songwriters (Toni Braxton)

Field 6 - R&B

Category 20 - Best Urban Contemporary Album

(For albums containing at least 51% playing time of newly recorded contemporary vocal tracks derivative of R&B.)

• Everything Is Love

      The Carters

• The Kids Are Alright

      Chloe x Halle

• Chris Dave And The Drumhedz

      Chris Dave And The Drumhedz

• War & Leisure

      Miguel

• Ventriloquism

      Meshell Ndegeocello

Field 6 - R&B

Category 21 - Best R&B Album

(For albums containing at least 51% playing time of new R&B recordings.)

• Sex & Cigarettes

      Toni Braxton

• Good Thing

      Leon Bridges

• Honestly

      Lalah Hathaway

• H.E.R.

      H.E.R.

• Gumbo Unplugged (Live)

      PJ Morton

Field 7 - Rap

Category 22 - Best Rap Performance

(For a Rap performance. Singles or Tracks only.)

• Be Careful

      Cardi B

      Track from: Invasion Of Privacy

• Nice For What

      Drake

• King's Dead

      Kendrick Lamar, Jay Rock, Future & James Blake

      Track from: Black Panther The Album Music From And Inspired By

• Bubblin

      Anderson .Paak

• Sicko Mode

      Travis Scott, Drake, Big Hawk & Swae Lee

      Track from: Astroworld

Field 7 - Rap

Category 23 - Best Rap/Sung Performance

(For a solo or collaborative performance containing both elements of R&B melodies and Rap.)

• Like I Do

      Christina Aguilera Featuring Goldlink

      Track from: Liberation

• Pretty Little Fears

      6lack Featuring J. Cole

• This Is America

      Childish Gambino

• All The Stars

      Kendrick Lamar & SZA

      Track from: Black Panther The Album Music From And Inspired By

• Rockstar

      Post Malone Featuring 21 Savage

Field 7 - Rap

Category 24 - Best Rap Song

(A Songwriter(s) Award.  A song is eligible if it was first released or if it first achieved prominence during the Eligibility Year. (Artist names appear in parentheses.) Singles or Tracks only.)

• God's Plan

      Aubrey Graham, Daveon Jackson, Brock Korsan, Ron LaTour, Matthew Samuels & Noah Shebib, songwriters (Drake)

• King's Dead

      Kendrick Duckworth, Samuel Gloade, James Litherland, Johnny McKinzie, Mark Spears, Travis Walton, Nayvadius Wilburn & Michael Williams II, songwriters (Kendrick Lamar, Jay Rock, Future & James Blake)

      Track from: Black Panther The Album Music From And Inspired By

• Lucky You

      R. Fraser, G. Lucas, M. Mathers, M. Samuels & J. Sweet, songwriters (Eminem Featuring Joyner Lucas)

      Track from: Kamikaze

• Sicko Mode

      Khalif Brown, Rogét Chahayed, BryTavious Chambers, Mike Dean, Mirsad Dervic, Kevin Gomringer, Tim Gomringer, Aubrey Graham, John Edward Hawkins, Chauncey Hollis, Jacques Webster, Ozan Yildirim & Cydel Young, songwriters (Travis Scott, Drake, Big Hawk & Swae Lee)

      Track from: Astroworld

• Win

      K. Duckworth, A. Hernandez, J. McKinzie, M. Samuels & C. Thompson, songwriters (Jay Rock)

      Track from: Redemption

Field 7 - Rap

Category 25 - Best Rap Album

(For albums containing at least 51% playing time of new rap recordings.)

• Invasion Of Privacy

      Cardi B

• Swimming

      Mac Miller

• Victory Lap

      Nipsey Hussle

• Daytona

      Pusha T

• Astroworld

      Travis Scott

Field 8 - Country

Category 26 - Best Country Solo Performance

(For new vocal or instrumental solo country recordings.)

• Wouldn't It Be Great?

      Loretta Lynn

      Track from: Wouldn't It Be Great

• Mona Lisas And Mad Hatters

      Maren Morris

      Track from: Restoration: Reimagining The Songs Of Elton John And Bernie Taupin

• Butterflies

      Kacey Musgraves

      Track from: Golden Hour

• Millionaire

      Chris Stapleton

      Track from: From A Room: Volume 2

• Parallel Line

      Keith Urban

      Track from: Graffiti U

Field 8 - Country

Category 27 - Best Country Duo/Group Performance

(For new vocal or instrumental duo/group or collaborative country recordings.)

• Shoot Me Straight

      Brothers Osborne

      Track from: Port Saint Joe

• Tequila

      Dan + Shay

• When Someone Stops Loving You

      Little Big Town

      Track from: The Breaker

• Dear Hate

      Maren Morris Featuring Vince Gill

• Meant To Be

      Bebe Rexha & Florida Georgia Line

      Track from: All Your Fault: Pt. 2

Field 8 - Country

Category 28 - Best Country Song

(A Songwriter(s) Award. A song is eligible if it was first released or if it first achieved prominence during the Eligibility Year. (Artist names appear in parentheses.) Singles or Tracks only.)

• Break Up In The End

      Jessie Jo Dillon, Chase McGill & Jon Nite, songwriters (Cole Swindell)

• Dear Hate

      Tom Douglas, David Hodges & Maren Morris, songwriters (Maren Morris Featuring Vince Gill)

• I Lived It

      Rhett Akins, Ross Copperman, Ashley Gorley & Ben Hayslip, songwriters (Blake Shelton)

• Space Cowboy

      Luke Laird, Shane McAnally & Kacey Musgraves, songwriters (Kacey Musgraves)

      Track from: Golden Hour

• Tequila

      Nicolle Galyon, Jordan Reynolds & Dan Smyers, songwriters (Dan + Shay)

• When Someone Stops Loving You

      Hillary Lindsey, Chase McGill & Lori McKenna, songwriters (Little Big Town)

      Track from: The Breaker

Field 8 - Country

Category 29 - Best Country Album

(For albums containing at least 51% playing time of new country recordings.)

• Unapologetically

      Kelsea Ballerini

• Port Saint Joe

      Brothers Osborne

• Girl Going Nowhere

      Ashley McBryde

• Golden Hour

      Kacey Musgraves

• From A Room: Volume 2

      Chris Stapleton

Field 9 - New Age

Category 30 - Best New Age Album

(For albums containing at least 51% playing time of new vocal or instrumental new age recordings.)

• Hiraeth

      Lisa Gerrard & David Kuckhemann

• Beloved

      Snatam Kaur

• Opium Moon

      Opium Moon

• Molecules Of Motion

      Steve Roach

• Moku Maluhia - Peaceful Island

      Jim Kimo West

Field 10 - Jazz

Category 31 - Best Improvised Jazz Solo

(For an instrumental jazz solo performance. Two equal performers on one recording may be eligible as one entry. If the soloist listed appears on a recording billed to another artist, the latter's name is in parenthesis for identification. Singles or Tracks only.)

• Some Of That Sunshine

      Regina Carter, soloist

      Track from: Some Of That Sunshine (Karrin Allyson)

• Don't Fence Me In

      John Daversa, soloist

      Track from: American Dreamers: Voices Of Hope, Music Of Freedom (John Daversa Big Band Featuring DACA Artists)

• We See

      Fred Hersch, soloists

• De-Dah

      Brad Mehldau, soloist

      Track from: Seymour Reads The Constitution! (Brad Mehldau Trio)

• Cadenas

      Miguel Zenón, soloist

      Track from: Yo Soy La Tradición (Miguel Zenón Featuring Spektral Quartet)

Field 10 - Jazz

Category 32 - Best Jazz Vocal Album

(For albums containing at least 51% playing time of new vocal jazz recordings.)

• My Mood Is You

      Freddy Cole

• The Questions

      Kurt Elling

• The Subject Tonight Is Love

      Kate McGarry With Keith Ganz & Gary Versace

• If You Really Want

      Raul Midón With The Metropole Orkest Conducted By Vince Mendoza

• The Window

      Cécile McLorin Salvant

Field 10 - Jazz

Category 33 - Best Jazz Instrumental Album

(For albums containing at least 51% playing time of new instrumental jazz recordings.)

• Diamond Cut

      Tia Fuller

• Live In Europe

      Fred Hersch Trio

• Seymour Reads The Constitution!

      Brad Mehldau Trio

• Still Dreaming

      Joshua Redman, Ron Miles, Scott Colley & Brian Blade

• Emanon

      The Wayne Shorter Quartet

Field 10 - Jazz

Category 34 - Best Large Jazz Ensemble Album

(For albums containing at least 51% playing time of new ensemble jazz recordings.)

• All About That Basie

      The Count Basie Orchestra Directed By Scotty Barnhart

• American Dreamers: Voices Of Hope, Music Of Freedom

      John Daversa Big Band Featuring DACA Artists

• Presence

      Orrin Evans And The Captain Black Big Band

• All Can Work

      John Hollenbeck Large Ensemble

• Barefoot Dances And Other Visions

      Jim McNeely & The Frankfurt Radio Big Band

Field 10 - Jazz

Category 35 - Best Latin Jazz Album

(For vocal or instrumental albums containing at least 51% playing time of newly recorded material. The intent of this category is to recognize recordings that represent the blending of jazz with Latin, Iberian-American, Brazilian, and Argentinian tango music.)

• Heart Of Brazil

      Eddie Daniels

• Back To The Sunset

      Dafnis Prieto Big Band

• West Side Story Reimagined

      Bobby Sanabria Multiverse Big Band

• Cinque

      Elio Villafranca

• Yo Soy La Tradición

      Miguel Zenón Featuring Spektral Quartet

Field 11 - Gospel/Contemporary Christian Music

Category 36 - Best Gospel Performance/Song

(This award is given to the artist(s) and songwriter(s) (for new compositions) for the best traditional Christian, roots gospel or contemporary gospel single or track.)

• You Will Win

      Jekalyn Carr; Allen Carr & Jekalyn Carr, songwriters

      Track from: One Nation Under God

• Won't He Do It

      Koryn Hawthorne

      Track from: Greenleaf Soundtrack - Season 2

• Never Alone

      Tori Kelly Featuring Kirk Franklin; Kirk Franklin & Victoria Kelly, songwriters

      Track from: Hiding Place

• Cycles

      Jonathan McReynolds Featuring DOE; Jonathan McReynolds, songwriter

      Track from: Make Room

• A Great Work

      Brian Courtney Wilson; Aaron W. Lindsey, Alvin Richardson & Brian Courtney Wilson, songwriters

      Track from: A Great Work

Field 11 - Gospel/Contemporary Christian Music

Category 37 - Best Contemporary Christian Music Performance/Song

(This award is given to the artist(s) and songwriter(s) (for new compositions) for the best contemporary Christian pop, Christian rap/hip-hop, or Christian rock single or track.)

• Reckless Love

      Cory Asbury; Cory Asbury, Caleb Culver & Ran Jackson, songwriters

• You Say

      Lauren Daigle; Lauren Daigle, Jason Ingram & Paul Mabury, songwriters

• Joy.

      for KING & COUNTRY; Ben Glover, Matt Hales, Stephen Blake Kanicka, Seth Moslely, Joel Smallbone, Luke Smallbone & Tedd Tjornhom, songwriters

• Grace Got You

      MercyMe Featuring John Reuben; David Garcia, Ben Glover, MercyMe, Solomon Olds & John Reuben, songwriters

      Track from: Lifer

• Known

      Tauren Wells; Ethan Hulse, Jordan Sapp & Tauren Wells, songwriters

      Track from: Hills And Valleys

Field 11 - Gospel/Contemporary Christian Music

Category 38 - Best Gospel Album

(For albums containing at least 51% playing time of newly recorded, vocal, traditional or contemporary/R&B gospel music recordings.)

• One Nation Under God

      Jekalyn Carr

• Hiding Place

      Tori Kelly

• Make Room

      Jonathan McReynolds

• The Other Side

      The Walls Group

• A Great Work

      Brian Courtney Wilson

Field 11 - Gospel/Contemporary Christian Music

Category 39 - Best Contemporary Christian Music Album

(For albums containing at least 51% playing time of newly recorded, vocal, contemporary Christian music, including pop, rap/hip hop, or rock recordings.)

• Look Up Child

      Lauren Daigle

• Hallelujah Here Below

      Elevation Worship

• Living With A Fire

      Jesus Culture

• Surrounded

      Michael W. Smith

• Survivor: Live From Harding Prison

      Zach Williams

Field 11 - Gospel/Contemporary Christian Music

Category 40 - Best Roots Gospel Album

(For albums containing at least 51% playing time of newly recorded, vocal, traditional/roots gospel music, including country, Southern gospel, bluegrass, and Americana recordings.)

• Unexpected

      Jason Crabb

• Clear Skies

      Ernie Haase & Signature Sound

• Favorites: Revisited By Request

      The Isaacs

• Still Standing

      The Martins

• Love Love Love

      Gordon Mote

Field 12 - Latin

Category 41 - Best Latin Pop Album

(For albums containing at least 51% playing time of new Latin pop recordings.)

• Prometo

      Pablo Alboran

• Sincera

      Claudia Brant

• Musas (Un Homenaje Al Folclore Latinoamericano En Manos De Los Macorinos), Vol. 2

      Natalia Lafourcade

• 2:00 AM

      Raquel Sofía

• Vives

      Carlos Vives

Field 12 - Latin

Category 42 - Best Latin Rock, Urban or Alternative Album

(For albums containing at least 51% playing time of new Latin rock, urban or alternative recordings.)

• Claroscura

      Aterciopelados

• Coastcity

      COASTCITY

• Encanto Tropical

      Monsieur Periné

• Gourmet

      Orishas

• Aztlán

      Zoé

Field 12 - Latin

Category 43 - Best Regional Mexican Music Album (Including Tejano)

(For albums containing at least 51% playing time of new regional Mexican (banda, norteño, corridos, gruperos, mariachi, ranchera and Tejano) recordings.)

• Primero Soy Mexicana

      Angela Aguilar

• Mitad Y Mitad

      Calibre 50

• Totalmente Juan Gabriel Vol. II

      Aida Cuevas

• Cruzando Borders

      Los Texmaniacs

• Leyendas De Mi Pueblo

      Mariachi Sol De Mexico De Jose Hernandez

• ¡México Por Siempre!

      Luis Miguel

Field 12 - Latin

Category 44 - Best Tropical Latin Album

(For albums containing at least 51% playing time of new tropical Latin recordings.)

• Pa' Mi Gente

      Charlie Aponte

• Legado

      Formell Y Los Van Van

• Orquesta Akokán

      Orquesta Akokán

• Ponle Actitud

      Felipe Peláez

• Anniversary

      Spanish Harlem Orchestra

Field 13 - American Roots Music

Category 45 - Best American Roots Performance

(For new vocal or instrumental American Roots recordings.  This is for performances in the style of any of the subgenres encompassed in the American Roots Music field including Americana, bluegrass, blues, folk or regional roots. Award to the artist(s).)

• Kick Rocks

      Sean Ardoin

      Track from: Kreole Rock And Soul

• Saint James Infirmary Blues

      Jon Batiste

      Track from: Hollywood Africans

• The Joke

      Brandi Carlile

      Track from: By The Way, I Forgive You

• All On My Mind

      Anderson East

      Track from: Encore

• Last Man Standing

      Willie Nelson

      Track from: Last Man Standing

Field 13 - American Roots Music

Category 46 - Best American Roots Song

(A Songwriter(s) Award. Includes Americana, bluegrass, traditional blues, contemporary blues, folk or regional roots songs. A song is eligible if it was first released or if it first achieved prominence during the Eligibility Year. (Artist names appear in parentheses.) Singles or Tracks only.)

• All The Trouble

      Waylon Payne, Lee Ann Womack & Adam Wright, songwriters (Lee Ann Womack)

      Track from: The Lonely, The Lonesome & The Gone

• Build A Bridge

      Jeff Tweedy, songwriter (Mavis Staples)

• The Joke

      Brandi Carlile, Dave Cobb, Phil Hanseroth & Tim Hanseroth, songwriters (Brandi Carlile)

      Track from: By The Way, I Forgive You

• Knockin' On Your Screen Door

      Pat McLaughlin & John Prine, songwriters (John Prine)

      Track from: The Tree Of Forgiveness

• Summer's End

      Pat McLaughlin & John Prine, songwriters (John Prine)

      Track from: The Tree Of Forgiveness

Field 13 - American Roots Music

Category 47 - Best Americana Album

(For albums containing at least 51% playing time of new vocal or instrumental Americana recordings.)

• By The Way, I Forgive You

      Brandi Carlile

• Things Have Changed

      Bettye LaVette

• The Tree Of Forgiveness

      John Prine

• The Lonely, The Lonesome & The Gone

      Lee Ann Womack

• One Drop Of Truth

      The Wood Brothers

Field 13 - American Roots Music

Category 48 - Best Bluegrass Album

(For albums containing at least 51% playing time of new vocal or instrumental bluegrass recordings.)

• Portraits In Fiddles

      Mike Barnett

• Sister Sadie II

      Sister Sadie

• Rivers And Roads

      Special Consensus

• The Travelin' McCourys

      The Travelin' McCourys

• North Of Despair

      Wood & Wire

Field 13 - American Roots Music

Category 49 - Best Traditional Blues Album

(For albums containing at least 51% playing time of new vocal or instrumental traditional blues recordings.)

• Something Smells Funky 'Round Here

      Elvin Bishop's Big Fun Trio

• Benton County Relic

      Cedric Burnside

• The Blues Is Alive And Well

      Buddy Guy

• No Mercy In This Land

      Ben Harper And Charlie Musselwhite

• Don't You Feel My Leg (The Naughty Bawdy Blues Of Blue Lu Barker)

      Maria Muldaur

Field 13 - American Roots Music

Category 50 - Best Contemporary Blues Album

(For albums containing at least 51% playing time of new vocal or instrumental contemporary blues recordings.)

• Please Don't Be Dead

      Fantastic Negrito

• Here In Babylon

      Teresa James And The Rhythm Tramps

• Cry No More

      Danielle Nicole

• Out Of The Blues

      Boz Scaggs

• Victor Wainwright And The Train

      Victor Wainwright And The Train

Field 13 - American Roots Music

Category 51 - Best Folk Album

(For albums containing at least 51% playing time of new vocal or instrumental folk recordings.)

• Whistle Down The Wind

      Joan Baez

• Black Cowboys

      Dom Flemons

• Rifles & Rosary Beads

      Mary Gauthier

• Weed Garden

      Iron & Wine

• All Ashore

      Punch Brothers

Field 13 - American Roots Music

Category 52 - Best Regional Roots Music Album

(For albums containing at least 51% playing time of new vocal or instrumental regional roots music recordings.)

• Kreole Rock And Soul

      Sean Ardoin

• Spyboy

      Cha Wa

• Aloha From Na Hoa

      Na Hoa

• No 'Ane'i

      Kalani Pe'a

• Mewasinsational - Cree Round Dance Songs

      Young Spirit

Field 14 - Reggae

Category 53 - Best Reggae Album

(For albums containing at least 51% playing time of new reggae recordings.)

• As The World Turns

      Black Uhuru

• Reggae Forever

      Etana

• Rebellion Rises

      Ziggy Marley

• A Matter Of Time

      Protoje

• 44/876

      Sting & Shaggy

Field 15 - World Music

Category 54 - Best World Music Album

(For albums containing at least 51% playing time of new vocal or instrumental World Music recordings.)

• Deran

      Bombino

• Fenfo

      Fatoumata Diawara

• Black Times

      Seun Kuti & Egypt 80

• Freedom

      Soweto Gospel Choir

• The Lost Songs Of World War II

      Yiddish Glory

Field 16 - Children's

Category 55 - Best Children's Album

(For albums containing at least 51% playing time of new musical or spoken word recordings that are created and intended specifically for children.)

• All The Sounds

      Lucy Kalantari & The Jazz Cats

• Building Blocks

      Tim Kubart

• Falu's Bazaar

      Falu

• Giants Of Science

      The Pop Ups

• The Nation Of Imagine

      Frank & Deane

Field 17 - Spoken Word

Category 56 - Best Spoken Word Album (Includes Poetry, Audio Books & Storytelling)

• Accessory To War (Neil deGrasse Tyson & Avis Lang)

      Courtney B. Vance

• Calypso

      David Sedaris

• Creative Quest

      Questlove

• Faith  - A Journey For All

      Jimmy Carter

• The Last Black Unicorn

      Tiffany Haddish

Field 18 - Comedy

Category 57 - Best Comedy Album

(For albums containing at least 51% playing time of new recordings.)

• Annihilation

      Patton Oswalt

• Equanimity & The Bird Revelation

      Dave Chappelle

• Noble Ape

      Jim Gaffigan

• Standup For Drummers

      Fred Armisen

• Tamborine

      Chris Rock

Field 19 - Musical Theater

Category 58 - Best Musical Theater Album

(For albums containing at least 51% playing time of new recordings. Award to the principle vocalist(s) and the album producer(s) of 51% or more playing time of the album. The lyricist(s) and composer(s) of a new score are eligible for an Award if they have written and/or composed a new score which comprises 51% or more playing time of the album.)

• The Band's Visit

      Etai Benson, Adam Kantor, Katrina Lenk & Ari'el Stachel, principal soloists; Dean Sharenow & David Yazbek, producers; David Yazbek, composer & lyricist (Original Broadway Cast)

• Carousel

      Renee Fleming, Alexander Gemignani, Joshua Henry, Lindsay Mendez & Jessie Mueller, principal soloists; Steven Epstein, producer (Richard Rodgers, composer; Oscar Hammerstein II, lyricist) (2018 Broadway Cast)

• Jesus Christ Superstar Live In Concert

      Sara Bareilles, Alice Cooper, Ben Daniels, Brandon Victor Dixon, Erik Grönwall, Jin Ha, John Legend, Norm Lewis & Jason Tam, principal soloists; Harvey Mason, Jr., producer (Andrew Lloyd-Webber, composer; Tim Rice, lyricist) (Original Television Cast)

• My Fair Lady

      Lauren Ambrose, Norbert Leo Butz & Harry Hadden-Paton, principal soloists; Andre Bishop, Van Dean, Hattie K. Jutagir, David Lai, Adam Siegel & Ted Sperling, producers (Frederick Loewe, composer; Alan Jay Lerner, lyricist) (2018 Broadway Cast)

• Once On This Island

      Phillip Boykin, Merle Dandridge, Quentin Earl Darrington, Hailey Kilgore, Kenita R. Miller, Alex Newell, Isaac Powell & Lea Salonga, principal soloists; Lynn Ahrens, Hunter Arnold, Ken Davenport, Stephen Flaherty & Elliot Scheiner, producers (Stephen Flaherty, composer; Lynn Ahrens, lyricist) (New Broadway Cast)

Field 20 - Music for Visual Media

Category 59 - Best Compilation Soundtrack For Visual Media

(Award to the artist(s) and/or ‘in studio’ producer(s) of a majority of the tracks on the album.  In the absence of both, award to the one or two individuals proactively responsible for the concept and musical direction of the album and for the selection of artists, songs and producers, as applicable. Award also goes to appropriately credited music supervisor(s).)

• Call Me By Your Name

      (Various Artists)

• Deadpool 2

      (Various Artists)

• The Greatest Showman

      (Various Artists)

• Lady Bird

      (Various Artists)

• Stranger Things

      (Various Artists)

Field 20 - Music for Visual Media

Category 60 - Best Score Soundtrack For Visual Media

(Award to Composer(s) for an original score created specifically for, or as a companion to, a current legitimate motion picture, television show or series, video games or other visual media.)

• Black Panther

      Ludwig Göransson, composer

• Blade Runner 2049

      Benjamin Wallfisch & Hans Zimmer, composers

• Coco

      Michael Giacchino, composer

• The Shape Of Water

      Alexandre Desplat, composer

• Star Wars: The Last Jedi

      John Williams, composer

Field 20 - Music for Visual Media

Category 61 - Best Song Written For Visual Media

(A Songwriter(s) award. For a song (melody & lyrics) written specifically for a motion picture, television, video games or other visual media, and released for the first time during the Eligibility Year. (Artist names appear in parentheses.) Singles or Tracks only.)

• All The Stars

      Kendrick Duckworth, Solána Rowe, Alexander William Shuckburgh, Mark Anthony Spears & Anthony Tiffith, songwriters (Kendrick Lamar & SZA)

      Track from: Black Panther

• Mystery Of Love

      Sufjan Stevens, songwriter (Sufjan Stevens)

      Track from: Call Me By Your Name

• Remember Me

      Kristen Anderson-Lopez & Robert Lopez, songwriters (Miguel Featuring Natalia Lafourcade)

      Track from: Coco

• Shallow

      Lady Gaga, Mark Ronson, Anthony Rossomando & Andrew Wyatt, songwriters (Lady Gaga & Bradley Cooper)

      Track from: A Star Is Born

• This Is Me

      Benj Pasek & Justin Paul, songwriters (Keala Settle & The Greatest Showman Ensemble)

      Track from: The Greatest Showman

Field 21 - Composing/Arranging

Category 62 - Best Instrumental Composition

(A Composer's Award for an original composition (not an adaptation) first released during the Eligibility Year. Singles or Tracks only.)

• Blut Und Boden (Blood And Soil)

      Terence Blanchard, composer (Terence Blanchard)

      Track from: Blackkklansman (Original Motion Picture Soundtrack)

• Chrysalis

      Jeremy Kittel, composer (Kittel & Co.)

• Infinity War

      Alan Silverstri, composer (Alan Silvestri)

      Track from: Avengers: Infinity War

• Mine Mission

      John Powell & John Williams, composers (John Powell & John Williams)

      Track from: Solo: A Star Wars Story

• The Shape Of Water

      Alexandre Desplat, composer (Alexandre Desplat)

      Track from: Original Motion Picture Soundtrack The Shape Of Water

Field 21 - Composing/Arranging

Category 63 - Best Arrangement, Instrumental or A Cappella

(An Arranger's Award. (Artist names appear in parentheses.) Singles or Tracks only.)

• Batman Theme (TV)

      Randy Waldman & Justin Wilson, arrangers (Randy Waldman Featuring Wynton Marsalis)

      Track from: Superheroes

• Change The World

      Mark Kibble, arranger (Take 6)

• Madrid Finale

      John Powell, arranger (John Powell)

      Track from: Original Motion Picture Score Ferdinand

• The Shape Of Water

      Alexandre Desplat, arranger (Alexandre Desplat)

      Track from: Original Motion Picture Soundtrack The Shape Of Water

• Stars And Stripes Forever

      John Daversa, arranger (John Daversa Big Band Featuring DACA Artists)

      Track from: American Dreamers: Voices Of Hope, Music Of Freedom

Field 21 - Composing/Arranging

Category 64 - Best Arrangement, Instruments and Vocals

(An Arranger's Award. (Artist names appear in parentheses.) Singles or Tracks only.)

• It Was A Very Good Year

      Matt Rollings & Kristin Wilkinson, arrangers (Willie Nelson)

      Track from: My Way

• Jolene

      Dan Pugach & Nicole Zuraitis, arrangers (Dan Pugach)

      Track from: Plus One

• Mona Lisa

      Vince Mendoza, arranger (Gregory Porter)

      Track from: Nat "King" Cole & Me

• Niña

      Gonzalo Grau, arranger (Magos Herrera & Brooklyn Rider)

      Track from: Dreamers

• Spiderman Theme

      Randy Waldman, arranger (Randy Waldman Featuring Take 6 & Chris Potter)

      Track from: Superheroes

Field 22 - Package

Category 65 - Best Recording Package

• Be The Cowboy

      Mary Banas, art director (Mitski)

• Love Yourself: Tear

      HuskyFox, art director (BTS)

• Masseduction

      Willo Perron, art director (St. Vincent)

• The Offering

      Qing-Yang Xiao, art director (The Chairman)

• Well Kept Thing

      Adam Moore, art director (Foxhole)

Field 22 - Package

Category 66 - Best Boxed Or Special Limited Edition Package

• Appetite For Destruction (Locked N' Loaded Box)

      Arian Buhler, Charles Dooher, Jeff Fura, Scott Sandler & Matt Taylor, art directors (Guns N' Roses)

• I’ll Be Your Girl

      Carson Ellis, Jeri Heiden & Glen Nakasako, art directors (The Decemberists)

• Pacific Northwest '73-74': The Complete Recordings

      Lisa Glines, Doran Tyson & Roy Henry Vickers, art directors (Grateful Dead)

• Squeeze Box: The Complete Works Of "Weird Al" Yankovic

      Meghan Foley, Annie Stoll & Al Yankovic, art directors ("Weird Al" Yankovic)

• Too Many Bad Habits

      Sarah Dodds & Shauna Dodds, art directors (Johnny Nicholas)

Field 23 - Notes

Category 67 - Best Album Notes

• Alpine Dreaming: The Helvetia Records Story, 1920-1924

      James P. Leary, album notes writer (Various Artists)

• 4 Banjo Songs, 1891-1897: Foundational Recordings Of America’S Iconic Instrument

      Richard Martin & Ted Olson, album notes writers (Charles A. Asbury)

• The 1960 Time Sessions

      Ben Ratliff, album notes writer (Sonny Clark Trio)

• The Product Of Our Souls: The Sound And Sway Of James Reese Europe's Society Orchestra

      David Gilbert, album notes writer (Various Artists)

• Trouble No More: The Bootleg Series Vol. 13 / 1979-1981 (Deluxe Edition)

      Amanda Petrusich, album notes writer (Bob Dylan)

• Voices Of Mississippi: Artists And Musicians Documented By William Ferris

      David Evans, album notes writer (Various Artists)

Field 24 - Historical

Category 68 - Best Historical Album

• Any Other Way

      Rob Bowman, Douglas Mcgowan, Rob Sevier & Ken Shipley, compilation producers; Jeff Lipton, mastering engineer (Jackie Shane)

• At The Louisiana Hayride Tonight...

      Martin Hawkins, compilation producer; Christian Zwarg, mastering engineer (Various Artists)

• Battleground Korea: Songs And Sounds Of America's Forgotten War

      Hugo Keesing, compilation producer; Christian Zwarg, mastering engineer (Various Artists)

• A Rhapsody In Blue - The Extraordinary Life Of Oscar Levant

      Robert Russ, compilation producer; Andreas K. Meyer & Rebekah Wineman, mastering engineers (Oscar Levant)

• Voices Of Mississippi: Artists And Musicians Documented By William Ferris

      William Ferris, April Ledbetter & Steven Lance Ledbetter, compilation producers; Michael Graves, mastering engineer (Various Artists)

Field 25 - Production, Non-Classical

Category 69 - Best Engineered Album, Non-Classical

(An Engineer's Award. (Artists names appear in parentheses.))

• All The Things That I Did And All The Things That I Didn't Do

      Ryan Freeland & Kenneth Pattengale, engineers; Kim Rosen, mastering engineer (The Milk Carton Kids)

• Colors

      Julian Burg, Serban Ghenea, David “Elevator” Greenbaum, John Hanes, Beck Hansen, Greg Kurstin, Florian Lagatta, Cole M.G.N., Alex Pasco, Jesse Shatkin, Darrell Thorp & Cassidy Turbin, engineers; Chris Bellman, Tom Coyne, Emily Lazar & Randy Merrill, mastering engineers (Beck)

• Earthtones

      Robbie Lackritz, engineer; Philip Shaw Bova, mastering engineer (Bahamas)

• Head Over Heels

      Nathaniel Alford, Jason Evigan, Chris Galland, Tom Gardner, Patrick "P-Thugg" Gemayel, Serban Ghenea, John Hanes, Tony Hoffer, Derek Keota, Ian Kirkpatrick, David Macklovitch, Amber Mark, Manny Marroquin, Vaughn Oliver, Chris "TEK" O'Ryan, Morgan Taylor Reid & Gian Stone, engineers; Chris Gehringer & Michelle Mancini, mastering engineers (Chromeo)

• Voicenotes

      Manny Marroquin & Charlie Puth, engineers; Dave Kutch, mastering engineer (Charlie Puth)

Field 25 - Production, Non-Classical

Category 70 - Producer Of The Year, Non-Classical

(A Producer's Award. (Artists names appear in parentheses.))

• Boi-1da

      

      • Be Careful (Cardi B) (T)

      • Diplomatic Immunity (Drake) (S)

      • Friends (The Carters) (T)

      • God's Plan (Drake) (S)

      • Heard About Us (The Carters) (T)

      • Lucky You (Eminem Featuring Joyner Lucas) (T)

      • Mob Ties (Drake) (T)

      • No Limit (G-Eazy Featuring A$AP Rocky & Cardi B) (S)

• Larry Klein

     

      • All These Things (Thomas Dybdahl) (S)

      • Anthem (Madeleine Peyroux) (A)

      • The Book Of Longing (Luciana Souza) (A)

      • Can I Have It All (Thomas Dybdahl) (S)

      • Junk (Hailey Tuck) (A)

      • Look At What We've Done (Thomas Dybdahl) (S)

      • Meaning To Tell Ya (Molly Johnson) (A)

• Linda Perry

    

      • Harder Better Faster Stronger (Willa Amai) (S)

      • Served Like A Girl (Music From And Inspired By The Documentary Film) (Various Artists) (A)

      • 28 Days In The Valley (Dorothy) (A)

• Kanye West

     

      • Daytona (Pusha T) (A)

      • Kids See Ghosts (Kids See Ghosts) (A)

      • K.T.S.E. (Teyana Taylor) (A)

      • Nasir (Nas) (A)

      • Ye (Kanye West) (A)

• Pharrell Williams

     

      • Apes*** (The Carters) (T)

      • Man Of The Woods (Justin Timberlake) (A)

      • No One Ever Really Dies (N.E.R.D) (A)

      • Stir Fry (Migos) (T)

      • Sweetener (Ariana Grande) (A)

Field 25 - Production, Non-Classical

Category 71 - Best Remixed Recording

(A Remixer's Award. (Artists names appear in parentheses for identification.) Singles or Tracks only.)

• Audio (CID Remix)

      CID, remixer (LSD)

• How Long (EDX's Dubai Skyline Remix)

      Maurizio Colella, remixer (Charlie Puth)

      Track from: How Long Edx's Dubai Skyline Remix

• Only Road (Cosmic Gate Remix)

      Stefan Bossems & Claus Terhoeven, remixers (Gabriel & Dresden Featuring Sub Teal)

• Stargazing (Kaskade Remix)

      Kaskade, remixer (Kygo Featuring Justin Jesso)

• Walking Away (Mura Masa Remix)

      Alex Crossan, remixer (Haim)

Field 26 - Production, Immersive Audio

Category 72 - Best Immersive Audio Album

(For vocal or instrumental albums in any genre. Must be commercially released on DVD-Audio, DVD-Video, SACD, Blu-Ray, or burned download-only/streaming-only copies and must provide a new surround mix of four or more channels. Award to the surround mix engineer, surround producer (if any) and surround mastering engineer (if any).)

• Eye In The Sky - 35th Anniversary Edition

      Alan Parsons, surround mix engineer; Dave Donnelly, PJ Olsson & Alan Parsons, surround mastering engineers; Alan Parsons, surround producer (The Alan Parsons Project)

• Folketoner

      Morten Lindberg, surround mix engineer; Morten Lindberg, surround mastering engineer; Morten Lindberg, surround producer (Anne Karin Sundal-Ask & Det Norske Jentekor)

• Seven Words From The Cross

      Daniel Shores, surround mix engineer; Daniel Shores, surround mastering engineer; Dan Merceruio, surround producer (Matthew Guard & Skylark)

• Sommerro: Ujamaa & The Iceberg

      Morten Lindberg, surround mix engineer; Morten Lindberg, surround mastering engineer; Morten Lindberg, surround producer (Ingar Heine Bergby, Trondheim Symphony Orchestra & Choir)

• Symbol

      Prashant Mistry & Ronald Prent, surround mix engineers; Darcy Proper, surround mastering engineer; Prashant Mistry & Ronald Prent, surround producers (Engine-Earz Experiment)

Field 27 - Production, Classical

Category 73 - Best Engineered Album, Classical

(An Engineer's Award. (Artist names appear in parentheses.))

• Bates: The (R)evolution Of Steve Jobs

      Mark Donahue & Dirk Sobotka, engineers; Mark Donahue, mastering engineer (Michael Christie, Garrett Sorenson, Wei Wu, Sasha Cooke, Edwards Parks, Jessica E. Jones & Santa Fe Opera Orchestra)

• Beethoven: Symphony No. 3; Strauss: Horn Concerto No. 1

      Mark Donahue, engineer; Mark Donahue, mastering engineer (Manfred Honeck & Pittsburgh Symphony Orchestra)

• John Williams At The Movies

      Keith O. Johnson & Sean Royce Martin, engineers; Keith O. Johnson, mastering engineer (Jerry Junkin & Dallas Winds)

• Liquid Melancholy - Clarinet Music Of James M. Stephenson

      Bill Maylone & Mary Mazurek, engineers; Bill Maylone, mastering engineer (John Bruce Yeh)

• Shostakovich: Symphonies Nos. 4 & 11

      Shawn Murphy & Nick Squire, engineers; Tim Martyn, mastering engineer (Andris Nelsons & Boston Symphony Orchestra)

• Visions And Variations

      Tom Caulfield, engineer; Jesse Lewis, mastering engineer (A Far Cry)

Field 27 - Production, Classical

Category 74 - Producer Of The Year, Classical

(A Producer's Award. (Artist names appear in parentheses.))

• Blanton Alspaugh

     

      • Arnesen: Infinity - Choral Works (Joel Rinsema & Kantorei)

      • Aspects Of America (Carlos Kalmar & Oregon Symphony)

      • Chesnokov: Teach Me Thy Statutes (Vladimir Gorbik & PaTRAM Institute Male Choir)

      • Gordon, R.: The House Without A Christmas Tree (Bradley Moore, Elisabeth Leone, Maximillian Macias, Megan Mikailovna Samarin, Patricia Schuman, Lauren Snouffer, Heidi Stober, Daniel Belcher, Houston Grand Opera Juvenile Chorus & Houston Grand Opera Orchestra)

      • Haydn: The Creation (Andrés Orozco-Estrada, Betsy Cook Weber, Houston Symphony & Houston Symphony Chorus)

      • Heggie: Great Scott (Patrick Summers, Manuel Palazzo, Mark Hancock, Michael Mayes, Rodell Rosel, Kevin Burdette, Anthony Roth Costanzo, Nathan Gunn, Frederica von Stade, Ailyn Pérez, Joyce DiDonato, Dallas Opera Chorus & Orchestra)

      • Music Of Fauré, Buide & Zemlinsky (Trio Séléné)

      • Paterson: Three Way - A Trio Of One-Act Operas (Dean Williamson, Daniele Pastin, Courtney Ruckman, Eliza Bonet, Melisa Bonetti, Jordan Rutter, Samuel Levine, Wes Mason, Matthew Treviño & Nashville Opera Orchestra)

      • Vaughan Williams: Piano Concerto; Oboe Concerto; Serenade To Music; Flos Campi (Peter Oundjian & Toronto Symphony Orchestra)

• David Frost

   

      • Beethoven: Piano Sonatas, Volume 7 (Jonathan Biss)

      • Mirror In Mirror (Anne Akiko Meyers, Kristjan Järvi & Philharmonia Orchestra)

      • Mozart: Idomeneo (James Levine, Alan Opie, Matthew Polenzani, Alice Coote, Nadine Sierra, Elza van den Heever, The Metropolitan Opera Orchestra & Chorus)

      • Presentiment (Orion Weiss)

      • Strauss, R.: Der Rosenkavalier (Sebastian Weigle, Renée Fleming, Elīna Garanča, Erin Morley, Günther Groissböck, Metropolitan Opera Orchestra & Chorus)

• Elizabeth Ostrow

     

      • Bates: The (R)evolution Of Steve Jobs (Michael Christie, Garrett Sorenson, Wei Wu, Sasha Cooke, Edwards Parks, Jessica E. Jones & Santa Fe Opera Orchestra)

      • The Road Home (Joshua Habermann & Santa Fe Desert Chorale)

• Judith Sherman

    

      • Beethoven Unbound (Llŷr Williams)

      • Black Manhattan Volume 3 (Rick Benjamin & Paragon Ragtime Orchestra)

      • Bolcom: Piano Music (Various Artists)

      • Del Tredici: March To Tonality (Mark Peskanov & Various Artists)

      • Love Comes In At The Eye (Timothy Jones, Stephanie Sant'Ambrogio, Jeffrey Sykes, Anthony Ross, Carol Cook, Beth Rapier & Stephanie Jutt)

      • Meltzer: Variations On A Summer Day & Piano Quartet (Abigail Fischer, Jayce Ogren & Sequitur)

      • Mendelssohn: Complete Works For Cello And Piano (Marcy Rosen & Lydia Artymiw)

      • New Music For Violin And Piano (Julie Rosenfeld & Peter Miyamoto)

      • Reich: Pulse/Quartet (Colin Currie Group & International Contemporary Ensemble)

• Dirk Sobotka

     

      • Beethoven: Symphony No. 3; Strauss: Horn Concerto No. 1 (Manfred Honeck & Pittsburgh Symphony Orchestra)

      • Lippencott: Frontier Symphony (Jeff Lippencott & Ligonier Festival Orchestra)

      • Mahler: Symphony No. 8 (Thierry Fischer, Mormon Tabernacle Choir & Utah Symphony)

      • Music Of The Americas (Andrés Orozco-Estrada & Houston Symphony)

Field 28 - Classical

Category 75 - Best Orchestral Performance

(Award to the Conductor and to the Orchestra.)

• Beethoven: Symphony No. 3; Strauss: Horn Concerto No. 1

      Manfred Honeck, conductor (Pittsburgh Symphony Orchestra)

• Nielsen: Symphony No. 3 & Symphony No. 4

      Thomas Dausgaard, conductor (Seattle Symphony)

• Ruggles, Stucky & Harbison: Orchestral Works

      David Alan Miller, conductor (National Orchestral Institute Philharmonic)

• Schumann: Symphonies Nos. 1-4

      Michael Tilson Thomas, conductor (San Francisco Symphony)

• Shostakovich: Symphonies Nos. 4 & 11

      Andris Nelsons, conductor (Boston Symphony Orchestra)

Field 28 - Classical

Category 76 - Best Opera Recording

(Award to the Conductor, Album Producer(s) and Principal Soloists.)

• Adams: Doctor Atomic

      John Adams, conductor; Aubrey Allicock, Julia Bullock, Gerald Finley & Brindley Sherratt; Friedemann Engelbrecht, producer (BBC Symphony Orchestra; BBC Singers)

• Bates: The (R)evolution Of Steve Jobs

      Michael Christie, conductor; Sasha Cooke, Jessica E. Jones, Edwards Parks, Garrett Sorenson & Wei Wu; Elizabeth Ostrow, producer (The Santa Fe Opera Orchestra)

• Lully: Alceste

      Christophe Rousset, conductor; Edwin Crossley-Mercer, Emiliano Gonzalez Toro & Judith Van Wanroij; Maximilien Ciup, producer (Les Talens Lyriques; Choeur De Chambre De Namur)

• Strauss, R.: Der Rosenkavalier

      Sebastian Weigle, conductor; Renée Fleming, Elīna Garanča, Günther Groissböck & Erin Morley; David Frost, producer (Metropolitan Opera Orchestra; Metropolitan Opera Chorus)

• Verdi: Rigoletto

      Constantine Orbelian, conductor; Francesco Demuro, Dmitri Hvorostovsky & Nadine Sierra; Vilius Keras & Aleksandra Keriene, producers (Kaunas City Symphony Orchestra; Men Of The Kaunas State Choir)

Field 28 - Classical

Category 77 - Best Choral Performance

(Award to the Conductor, and to the Choral Director and/or Chorus Master where applicable and to the Choral Organization/Ensemble.)

• Chesnokov: Teach Me Thy Statutes

      Vladimir Gorbik, conductor (Mikhail Davydov & Vladimir Krasov; PaTRAM Institute Male Choir)

• Kastalsky: Memory Eternal

      Steven Fox, conductor (The Clarion Choir)

• McLoskey: Zealot Canticles

      Donald Nally, conductor (Doris Hall-Gulati, Rebecca Harris, Arlen Hlusko, Lorenzo Raval & Mandy Wolman; The Crossing)

• Rachmaninov: The Bells

      Mariss Jansons, conductor; Peter Dijkstra, chorus master (Oleg Dolgov, Alexey Markov & Tatiana Pavlovskaya; Symphonieorchester Des Bayerischen Rundfunks; Chor Des Bayerischen Rundfunks)

      Track from: Rachmaninov: The Bells & Symphonic Dances

• Seven Words From The Cross

      Matthew Guard, conductor (Skylark)

Field 28 - Classical

Category 78 - Best Chamber Music/Small Ensemble Performance

(For new recordings of works with chamber or small ensemble (twenty-four or fewer members, not including the conductor). One Award to the ensemble and one Award to the conductor, if applicable.)

• Anderson, Laurie: Landfall

      Laurie Anderson & Kronos Quartet

• Beethoven, Shostakovich & Bach

      The Danish String Quartet

• Blueprinting

      Aizuri Quartet

• Stravinsky: The Rite Of Spring Concerto For Two Pianos

      Leif Ove Andsnes & Marc-André Hamelin

• Visions And Variations

      A Far Cry

Field 28 - Classical

Category 79 - Best Classical Instrumental Solo

(Award to the Instrumental Soloist(s) and to the Conductor when applicable.)

• Bartók: Piano Concerto No. 2

      Yuja Wang; Simon Rattle, conductor (Berliner Philharmoniker)

      Track from: The Asia Tour

• Biber: The Mystery Sonatas

      Christina Day Martinson; Martin Pearlman, conductor (Boston Baroque)

• Bruch: Scottish Fantasy, Op. 46; Violin Concerto No. 1 In G Minor, Op. 26

      Joshua Bell (The Academy Of St. Martin In The Fields)

• Glass: Three Pieces In The Shape Of A Square

      Craig Morris

• Kernis: Violin Concerto

      James Ehnes; Ludovic Morlot, conductor (Seattle Symphony)

      Track from: Violin Concertos

Field 28 - Classical

Category 80 - Best Classical Solo Vocal Album

(Award to: Vocalist(s), Collaborative Artist(s) (Ex: pianists, conductors, chamber groups) Producer(s), Recording Engineers/Mixers with 51% or more playing time of new material.)

• ARC

      Anthony Roth Costanzo; Jonathan Cohen, conductor (Les Violons Du Roy)

• The Handel Album

      Philippe Jaroussky; Artaserse, ensemble

• Mirages

      Sabine Devieilhe; François-Xavier Roth, conductor (Alexandre Tharaud; Marianne Crebassa & Jodie Devos; Les Siècles)

• Schubert: Winterreise

      Randall Scarlata; Gilbert Kalish, accompanist

• Songs Of Orpheus - Monteverdi, Caccini, D'India & Landi

      Karim Sulayman; Jeannette Sorrell, conductor; Apollo's Fire, ensembles

Field 28 - Classical

Category 81 - Best Classical Compendium

(Award to the Artist(s) and to the Album Producer(s) and Engineer(s) of over 51% playing time of the album, if other than the artist.)

• Fuchs: Piano Concerto 'Spiritualist'; Poems Of Life; Glacier; Rush

      JoAnn Falletta, conductor; Tim Handley, producer

• Gold

      The King's Singers; Nigel Short, producer

• The John Adams Edition

      Simon Rattle, conductor; Christoph Franke, producer

• John Williams At The Movies

      Jerry Junkin, conductor; Donald J. McKinney, producer

• Vaughan Williams: Piano Concerto; Oboe Concerto; Serenade To Music; Flos Campi

      Peter Oundjian, conductor; Blanton Alspaugh, producer

Field 28 - Classical

Category 82 - Best Contemporary Classical Composition

(A Composer's Award. (For a contemporary classical composition composed within the last 25 years, and released for the first time during the Eligibility Year.) Award to the librettist, if applicable.)

• Bates: The (R)evolution Of Steve Jobs

      Mason Bates, composer; Mark Campbell, librettist (Michael Christie, Garrett Sorenson, Wei Wu, Sasha Cooke, Edwards Parks, Jessica E. Jones & Santa Fe Opera Orchestra)

• Du Yun: Air Glow

      Du Yun, composer (International Contemporary Ensemble)

      Track from: Dinosaur Scar

• Heggie: Great Scott

      Jake Heggie, composer; Terrence McNally, librettist (Patrick Summers, Manuel Palazzo, Mark Hancock, Michael Mayes, Rodell Rosel, Kevin Burdette, Anthony Roth Costanzo, Nathan Gunn, Frederica von Stade, Ailyn Pérez, Joyce DiDonato, Dallas Opera Chorus & Orchestra)

• Kernis: Violin Concerto

      Aaron Jay Kernis, composer (James Ehnes, Ludovic Morlot & Seattle Symphony)

      Track from: Violin Concertos

• Mazzoli: Vespers For Violin

      Missy Mazzoli, composer (Olivia De Prato)

      Track from: Streya

Field 29 - Music Video/Film

Category 83 - Best Music Video

(Award to the artist, video director, and video producer.)

• Apes***

      The Carters

      Ricky Saiz, video director; Mélodie Buchris, Natan Schottenfels & Erinn Williams, video producers

• This Is America

      Childish Gambino

      Hiro Murai, video director; Ibra Ake, Jason Cole & Fam Rothstein, video producers

• I'm Not Racist

      Joyner Lucas

      Joyner Lucas & Ben Proulx, video directors; Joyner Lucas, video producer

• PYNK

      Janelle Monáe

      Emma Westenberg, video director; Justin Benoliel & Whitney Jackson, video producers

• MUMBO JUMBO

      Tierra Whack

      Marco Prestini, video director; Sara Nassim, video producer

Field 29 - Music Video/Film

Category 84 - Best Music Film

(For concert/performance films or music documentaries. Award to the artist, video director, and video producer.)

• Life In 12 Bars

      Eric Clapton

      Lili Fini Zanuck, video director; John Battsek, Scooter Weintraub, Larry Yelen & Lili Fini Zanuck, video producers

• Whitney

      (Whitney Houston)

      Kevin Macdonald, video director; Jonathan Chinn, Simon Chinn & Lisa Erspamer, video producers

• Quincy

      Quincy Jones

      Alan Hicks & Rashida Jones, video directors; Paula DuPré Pesmen, video producer

• Itzhak

      Itzhak Perlman

      Alison Chernick, video director; Alison Chernick, video producer

• The King

      (Elvis Presley)

      Eugene Jarecki, video director; Christopher Frierson, Georgina Hill, David Kuhn & Christopher St. John, video producers

 

title

Content Goes Here